Najnowsze posty

Jak łączyć wino z potrawami?

Jak dobierać wino do posiłku? Łączenie wina z potrawami

Dobieranie wina do posiłków to sztuka, która może znacząco wzbogacić nasze kulinarne doświadczenia. W artykule przedstawione zostały kluczowe zasady łączenia win z różnorodnymi potrawami, które pomogą zarówno amatorom, jak i bardziej doświadczonym miłośnikom wina w dokonaniu właściwych wyborów. Dowiemy się, jakie wina najlepiej komponują się z delikatnymi przystawkami, a jakie z treściwymi daniami głównymi, a także jak odpowiednio serwować wino, aby wydobyć jego pełny potencjał smakowy.

W jaki sposób dobierać wino do posiłku?

Istnieje kilka podstawowych reguł serwowania wina do posiłku. Po pierwsze - zastanów się w jakiej kolejności podawać wino do potraw. Tu przyda Ci się ściągawka, która ją określa:

  • wina wytrawne przed winami słodkimi,

  • wina lżejsze przed cięższymi,

  • wina młodsze przed starszymi,

  • wina mniej aromatyczne przed bogatymi i treściwymi winami.

Dla przykładu - wina białe serwujemy przed winami różowymi, wina różowe przed winami czerwonymi, a wina musujące i szampan przed winami spokojnymi. 

Druga zasada to dobieranie wina do spożywanych dań lub bardziej wyrafinowany sposób - dobieranie dań do konkretnych win. 

Niektóre potrawy takie jak marynowany śledź, żurek, sałatki z kwaśnym kiszonym ogórkiem, smalec, wędzone ryby, twarogi i chłodniki ze świeżymi warzywami, lepiej podawać do piwa lub serwować z czymś wyraźnie alkoholowym, jak na przykład czysta wódka lub okwawit.

Najważniejsza zasada łączenia wina z potrawami

Dania delikatne, przystawki, antipasto

Do delikatnych dań, przystawek, nawet antipasto takich jak oliwki i orzeszki oraz do owoców morza, winem serwowanym jako aperitif powinno być wino wytrawne, lekkie wino białe, różowe lub musujące. Sprawdzi się również Sherry Fino, najbardziej wytrawna i najjaśniejsza z odmian Sherry, która ma niższe stężenie alkoholu.  Wybieraj wina mniej bogate w smaku, bardziej rześkie, nawet o wysokiej kwasowości, najlepiej z wyczuwalną mineralnością. Powinny mieć subtelny smak i aromat.

Dania bardziej wyraziste, grillowane oraz przekąski

Z bardziej wyrazistymi daniami takimi jak wędliny, młode sery, grillowane warzywa i ryby, lecz także słone przekąski lub świeże warzywa z dipem, będzie lepiej komponować się kieliszek młodego czerwonego wina, które nie dojrzewało w beczce, treściwe wino różowe, pełne w smaku wino białe, nawet beczkowe oraz większość win musujących.

Dania treściwe - pieczone, smażone, mięsne

Do dań treściwych, pieczonych, smażonych, mięsnych (w tym grillowanych mięs) oraz gulaszów, pikantnych dań pełnych ziół lub korzennych przypraw warto, w zależności od rodzaju potraw, należy dobrać wina czerwone, które będą pełne, treściwe, cierpkawe, nawet nieco kwaśnawe. W tym przypadku polecane są także wina leżakowane w beczce oraz takie, które posiadają korzenne nuty.

Dania, do których serwujemy białe wino oraz lżejsze wina różowe - kolejność serwowania

Do przystawek i lżejszych dań przygotowywanych ze świeżymi warzywami, na przykład takich jak mieszanka sałat wraz z kozim serem, krakersy, oliwki, lekkie świeże sery, możemy podać wytrawne wino sec, wino o wysokiej kwasowości, wino białe z białych winogron - blanc de blancs. Odpowiednim wyborem będą tu szczepy takie jak Riesling, Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Grüner Veltliner, Pinot Grigio - lub łagodniejsze wina ze szczepów Chardonnay, Viognier, Verrmentino,  które mogą zastąpić wino sake, nie leżakowane w beczkach dębowych, dobrze schłodzone, najlepiej prosto z lodówki. Takie wina, jak i wina wytrawne musujące, doskonale się nadają, jeżeli zamierzamy wypić wino dla przyjemności.

Gdy mamy pełniejsze, wytrawne dania przygotowane z drobiu, pieczone lub smażone ryby, sery i wędliny, należy serwować pełniejsze wina białe. Sprawdzi się tutaj Chardonnay z beczki, słoneczne Pinot Gris, wina z Doliny Rodanu i południowych Włoch. Najlepsze będą takie, które zapewniają harmonijną całość, poprzez niższą kwasowość i słoneczną dojrzałość. W przypadku łączenia z pikantnymi potrawami i ostrym jedzeniem, dobrze skomponują się wina półwytrawne i wina półsłodkie ze szczepów Riesling, Chenin Blanc, Muscat i Gewurztraminer. Ich charakter i kwasowość pomaga w oczyszczeniu podniebienia.

Natomiast jeśli chodzi o wybór wina do deseru to sprawdzą się tu wina słodkie i wina wzmacniane. Do łączenia słodki deserów poleca się cięższe wina wzmacniane np. Porto, Sherry, Madeira, Malaga i Muscaty. Natomiast do lżejszych deserów wina takie jak  Sauternes, Rieslingi, Chenin Blanc. Warto jednak pamiętać o tym, że do bardzo słodkich deserów, zamiast wina lepiej zaproponować kremy i likiery na bazie alkoholu.

Posiłki, do których podajemy czerwone wina

Wino czerwone na Aperitif należy podawać rzadko. Warto wziąć pod uwagę, że zawarte w nich taniny lepiej smakują przy łączeniu potraw z winem - lub kiedy wino podane jest po posiłku. Kolor wina podanego na dobry początek oczywiście cieszy, lecz dobór wina na Aperitif jest o wiele trudniejszy.

Lekkie czerwone wino bez beczki będzie dobrze smakować w towarzystwie wędlin, młodych serów, krakersów, oliwek, wytrawnych wędzonych ryb, świeżych warzyw, itp.

Pełniejsze wina czerwone, z większą kwasowością, mające więcej tanin/garbników, z większą zawartości alkoholu, leżakowane w beczkach oraz z większą koncentracja smakową - pasują do potraw tłustych, zawiesistych sosów, golonki, dań jednogarnkowych, pieczeni z ziołami. Ogólnie są to wina do potraw głównych, które pobudzają apetyt.

Szczególny rodzaj win czerwonych to deserowe wino Porto. Słodkie wino, słodsze niż wino półsłodkie, wzmacniane alkoholem destylowanym sięgające 18-22% alkoholu.

Z jakimi potrawami podajemy wino musujące?

Musujące wina - Szampany, Cava, Prosecco, Cremant, Sekt, Spumante, itp., wytwarzane w różnych regionach świata, są wyśmienitymi winami zastępującymi wszelkie inne wina przy rozmaitych potrawach, do których proponowane są wina spokojne. Niewątpliwie pija się je celebrując różne uroczystości, ale także sięga się po nie dla ochłodzenia w upalne dni, jak również proponuje się je do wykwintnych dań, a nawet czasem do czerwonego mięsa. 

Czy powinniśmy dobierać alkohol do okazji?

Rodzaj trunku, sposób połączenia wina z potrawą, sposób podawania wina, nie trudno się domyślić, mają znaczący wpływ na sposób przeżywania spotkania, imprezy czy okazji. Zachęcamy więc do korzystania z naszej szerokiej wiedzy, opartej o doświadczenia praktyczne, zawodowe i osobiste.

Opublikowany w: Wino i jedzenie

Zostaw komentarz

System RabatBack!
System RabatBack!

Zbieraj punkty za zakupy, które wymienimy na bony rabatowe.

Oszczędność
Oszczędność

W ofercie mamy alkohole na każdą kieszeń. Dodatkowo za swoje zamówienie możesz otrzymać liczne rabaty.

Klub dobrewina.pl
Klub dobrewina.pl

Zawsze możesz dołączyć do naszego Klubu dobrewina.pl i czerpać korzyści z członkostwa.

Masz pytanie?
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy.

+48 664 159 023

sklep@dobrewina.pl

Zarządzaj plikami cookies