Najnowsze posty

Wino i Przystawki

Prawdopodobnie jedno z trudniejszych i jednocześnie najłatwiejszych zadań w zakresie dobierania win do jedzenia. Trudno jest ustalić najlepsze zastosowania, co oznacza, że większość sposobów jest do przyjęcia. Podkreślić jednak należy, że przystawka nie jest szybkim i nieważnym preludium przed głównym daniem, które zadowoli się nijakim i prostym winem. Jest ona wstępem do całego posiłku i powinna dać taką samą satysfakcję jak danie główne z umiejętnie dobranym winem.


Awokado, koktail z krewetkami

Awokado i koktajl z krewetkami idealnie współgrają z wytrawnymi i półwytrawnymi winami o żywej kwasowości, takimi jak wina z reńskiej doliny, Grauburgunder z Badenii, Sauvignon Blanc, Pinot GrigioVinho Verde lub Chardonnay bez dębu. Również różowe wina różnych odmian dobrze pasują do tej przekąski.


Carpaccio z polędwicy wołowej

Carpaccio z polędwicy wołowej doskonale komponuje się z pełnymi, delikatnie owocowymi i niezbyt ciężkimi winami białymi, takimi jak Chardonnay starzone w dębie, Pinot Blanc i Pinot Gris, Viura z Hiszpanii, lub też z miękkimi i dojrzałymi winami czerwonymi o średniej pełności, takimi jak Medoc, Beaujolais, Pinotage i Sangiovese z Toskanii.


Jajka faszerowane

Jajka faszerowane świetnie łączą się z prostymi, niezbyt wyszukanymi odmianami Chardonnay bez beczki, Sauvignon Blanc, Frascati, Mueller-Thurgau oraz większością win różowych. Dodatkowo, doskonale pasują również wina musujące.


Kanapeczki Hors d'ouevres na jeden kęs

Kanapeczki Hors d'oeuvres na jeden kęs to popularna przekąska na przyjęciach i bankietach. Doskonale będą pasować do większości win musujących Brut, Sauvignon BlancVinho Verde, Gruener Veltliner, lekkiego Fino Sherry oraz delikatnych, młodych win Bordeaux, Valpolicella i Roussillon.


Kawior

Kawior najlepiej smakuje w towarzystwie polskiej białej wódki. Jeśli jednak wybierzemy szampana, najlepiej postawić na wariant o pełnym smaku, lub też wytrawne Fino Sherry lub Manzanilla.


Łosoś lekko wędzony lub dojrzewany (gravad)

Łosoś lekko wędzony lub dojrzewający (gravad) świetnie łączy się z delikatnym Sherry Amontillado, pełnymi i dębowymi odmianami Chardonnay lub Viura z regionu Rioja, a także niektórymi portugalskimi winami białymi oraz różnymi odmianami wina rodańskiego.


Owoce morza

Owoce morza doskonale łączą się z Muscadet, Vinho Verde, Verdicchio, niezbyt owocowymi odmianami Sauvignon Blanc, mineralnym i wytrawnym Rieslingiem, oraz oczywiście delikatnym szampanem lub innymi musującymi winami, takimi jak Saumur i Cava.


Pasztety rybne

Pasztety rybne świetnie komponują się z Fino sherry, Vinho Verde, niemieckim Rieslingiem trocken (wytrawnym), Chablis oraz innymi odmianami Chardonnay o mineralnym charakterze i umiarkowanej owocowości, jak również Verdicchio.


Szparagi

Szparagi wymagają wina zdecydowanego, ale jednocześnie niezbyt złożonego smakowo, takiego jak Pinot Gris, wytrawny Muscat i Semillon. Alternatywnie można sięgnąć po owocowe wino czerwone z delikatną nutą przypraw, jak Cabernet Franc czy Pinot Noir.


Szynka z melonem

Szynka z melonem najlepiej smakuje w towarzystwie pełnego białego wina o wytrawnym, ale jednocześnie miękkim smaku, jak młody Gewurztraminer, Orvieto, Graves, Viognier oraz wytrawny Muscat.


Wątróbka z gęsi lub z kaczki

Wątróbka z gęsi lub kaczki najlepiej komponuje się z wyrafinowanymi słodkimi winami wysokiej jakości. Podobnie jak owoc z cukrem harmonizuje z bitą śmietaną, szlachetna słodycz wina doskonale współgra z delikatnymi tłuszczami wątróbki. Wybierz Sauternes i Montbazillac, Rieslingi oraz Gewurztraminer z późnych zbiorów lub Tokaj.


Wędliny mięsne

Wędliny mięsne doskonale uzupełniają się z młodym Beaujolais, Pinot Noir, Dolcetto z Włoch, czerwonymi winami z Doliny Loary lub Tempranillo o owocowym charakterze. Jeśli podajemy pikantne lub wędzone wędliny, takie jak salami, chorizo lub szynka typu Parma i Serrano, lepiej sięgnąć po Amontillado Sherry lub mocno przyprawione Syrah/Shiraz lub Zinfandel.

Opublikowany w: Wino i jedzenie

Zostaw komentarz

System RabatBack!
System RabatBack!

Zbieraj punkty za zakupy, które wymienimy na bony rabatowe.

Oszczędność
Oszczędność

W ofercie mamy alkohole na każdą kieszeń. Dodatkowo za swoje zamówienie możesz otrzymać liczne rabaty.

Klub dobrewina.pl
Klub dobrewina.pl

Zawsze możesz dołączyć do naszego Klubu dobrewina.pl i czerpać korzyści z członkostwa.

Masz pytanie?
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy.

+48 664 159 023

sklep@dobrewina.pl