Najnowsze posty

Jak spożycie wina, wpływa na organizm ludzki?

1.   Większości z nas może cieszyć się winem – o ile jest spożywane z umiarem, w sposób odpowiedni, i nie mamy uwarunkowań powodujących, iż nawet mała ilość może nam przeszkadzać lub nieraz nawet zaszkodzić. Ewolucyjnie ludzie są wszystkożerni, a w szczególności mięsożerni, roślinożerni oraz owocożerni. Pieczywo na zakwasie, musztarda oraz domowej roboty kefir może mieć do 2%, a dojrzałe owoce naturalnie mają nieraz do 4% alkoholu. Od milionów lat posiadamy enzymy, które w sposób zrównoważony, pozwala nam konsumować żywność o niskiej zawartości alkoholu.

2.   Poziom alkoholu. Bogactwo smakowe w winie w małym stopniu jest związane z zawartością alkoholu. Wiele win białych i różowych jest pyszne już przy 5-9,5 % alkoholu. Czerwone wina nie potrzebują więcej niż 11-12,5%. Stężenie alkoholu powyżej 13,5-14,0% są w dodatku trudniejsze do trawienie – wymagają dłuższego czasu i większego wysiłku organizmu.

3. Dopilnowania konsumowania wina, jako część posiłków – unikać pić wina – napojów alkoholowych - na pustym żołądku. Gdy pożywienie, z niską zawartością cukrów i prostych węglowodanach, popijamy z małymi łyczkami wina – w dodatku rozrzedzone czystą wodą, do jelita cienkiego oraz do krwiobiegu dostarczamy ‘mieszankę’ z stężeniem 1-4% alkoholu. Jest to stężenie alkoholu, które minimalizuje obciążenie wątroby, i w sposób kontrolowany pozwala nam metabolizować umiarkowane ilości alkoholu.

4.   Białe wina mają mniejszą ilość alergenów/histaminy i mikro toksyny – różowe nieznaczne więcej niż białe. Wina czerwone lekkie i owocowe mogą mieć mocno obniżone ilości, w zależności od tego czy są to wina z uprawy ekologicznych, bez nawadniania, nie mające styczność z dębem, dodatkami oraz z możliwie krótka maceracją.

5.   Ograniczenia ilości wina – 1-2 lampki wina do 200ml, spożywana podczas posiłku. W ciągu dnia 1-2 kieliszki dla kobiet oraz 2-3 kieliszki dla mężczyzn, z przerwami 1-3 dni co tydzień. Wraz z spożywaniem wina, pić co najmniej tyle samo wody. Ta woda nie zastępuje ilości wody pitej normalnie w ciągu dnia - 2,5-4 litry.

6. Picie win wytrawnych. Nawet mniejsze ilości cukrów w winie, które znajdują się w winach półwytrawnych, czyli glukoza i fruktoza winogronowa, koliduje z alkoholem w wątrobie, utrudniając metabolizm alkoholu.

7.   Wina biologiczne, ekologiczne i biodynamiczne – oraz z upraw zrównoważonych – zaopatrujemy się w nich, przy aktywnym orientowaniem się co do dokładnych metod uprawy, winifikacji oraz dodatków stosowanych.8.   Większość konsumentów, może pić starannie produkowane wina masowe, bez  skutków ubocznych – o ile obsługa sklepu specjalistycznego jest w stanie dokładnie opisywać jakość i sposób powstawania danych win.

9.   Konsumowanie win bezalkoholowych – oraz dezalkoholizowanych. Mają jedną ‘zaletę’ – brak w nich alkoholu. Jednak pod względem zawartości cukru są wątpliwe - mają do jednej łyżeczki cukru na kieliszek wina – często podczas produkcji mają dodawane więcej dodatków, w tym siarczyny, niż wina alkoholowe – aromaty i składniki smakowe są często wyekstrahowane z pestek, skórek, szypułek i nawet z beczek dębowych, i potem dodawane w celu stworzenia odpowiedniego wyrazu wina, aby posiadał odpowiednie ilości dobroczynnych fenoli, garbników i przeciwutleniaczy.

10.   Wsłuchiwać się świadomie w reakcje własnego organizmu. Czy mimo poprawy humoru, nie zauważane są reakcje niepożądane, nawet delikatnie odmienne niż normalne – jak zaczerwienia, rozstrój żołądka lub jelit, swędzenie w jamie ustnej, skóry, zmiany głosu, zmiany ciśnienie i tętna, poczucie pobudzenia etc., mogą być wskazówkami, że akurat dane wino (czy też pożywienie) nie jest dla nas odpowiednie. Wtedy należy tego rodzaju wino na jakiś czas wykluczyć z diety, i testować inne rodzaje.

Opublikowany w: Wiedza o winie

Zostaw komentarz

System RabatBack!
System RabatBack!

Zbieraj punkty za zakupy, które wymienimy na bony rabatowe.

Oszczędność
Oszczędność

W ofercie mamy alkohole na każdą kieszeń. Dodatkowo za swoje zamówienie możesz otrzymać liczne rabaty.

Klub dobrewina.pl
Klub dobrewina.pl

Zawsze możesz dołączyć do naszego Klubu dobrewina.pl i czerpać korzyści z członkostwa.

Masz pytanie?
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy.

+48 664 159 023

sklep@dobrewina.pl

Zarządzaj plikami cookies