Najnowsze posty

Winorośl: Korzenie Szlachetnego Wina

Winorośl, ta szlachetna roślina należąca do rodziny Ampelidaceae, jest niewątpliwie jedną z najbardziej fascynujących roślin uprawnych na świecie. Choć zaledwie jedno z dziesięciu rodzajów tej rodziny, czyli Vitis, oferuje grona nadające się do produkcji wina, to warto przyjrzeć się jej bliżej, by zrozumieć jej niezwykłą różnorodność i znaczenie dla ludzkości.

W obrębie rodzaju Vitis znajduje się około 40 podrodzajów, ale to Vitis vinifera wyróżnia się jako najbardziej prestiżowy i wydajny pod względem winiarskim. To właśnie z jego szczepów pochodzą najwybitniejsze wina, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Jednak historia tej szlachetnej rośliny nie jest pozbawiona dramatycznych wydarzeń.

Filoksera, czyli mszyca z gatunku Phylloxera, stanowiła poważne zagrożenie dla Vitis vinifera. Gdyby nie odkrycie techniki szczepienia jego gałęzi na korzeniach innych podrodzajów winorośli, Vitis vinifera mógłby być zagrożony wyginięciem. Ten mały szkodnik żerujący na korzeniach Vinifery powoduje ich obumieranie, co prowadzi do zniszczenia rośliny.

Niewątpliwie, warunki geograficzne mają istotny wpływ na wzrost i rozmieszczenie winorośli. Chociaż dziko rośnie między 35 a 50 stopniem szerokości geograficznej północnej, to uprawiana jest przeważnie między 38 a 53 stopniem, gdzie warunki klimatyczne są bardziej sprzyjające dla owoców.

O ile znane są nam liczne krzyżówki roślin, w tym truskawek czy kukurydzy, tak również krzyżówki winorośli są przedmiotem intensywnych badań i eksperymentów. Celem jest stworzenie nowych odmian bardziej wydajnych, bardziej odporowych na choroby i bardziej przystępnych cenowo dla producentów.

Jednakże, chociaż istnieje pokusa stworzenia "cudo-grona", które byłyby doskonałe pod każdym względem, takie rozwiązanie wiązałoby się ze znacznym ryzykiem dla różnorodności winiarskiej. Aktualnie krzyżówki te są uprawiane na szeroką skalę, stosowane do produkcji różnorodnych win i napojów alkoholowych.

Tak więc, winorośl, ta niezwykła roślina, wciąż pozostaje przedmiotem zainteresowania i badań naukowych, mających na celu odkrycie nowych możliwości i poprawę jakości win oraz zrównoważony rozwój przemysłu winiarskiego na całym świecie.

Opublikowany w: Wiedza o winie

Zostaw komentarz

System RabatBack!
System RabatBack!

Zbieraj punkty za zakupy, które wymienimy na bony rabatowe.

Oszczędność
Oszczędność

W ofercie mamy alkohole na każdą kieszeń. Dodatkowo za swoje zamówienie możesz otrzymać liczne rabaty.

Klub dobrewina.pl
Klub dobrewina.pl

Zawsze możesz dołączyć do naszego Klubu dobrewina.pl i czerpać korzyści z członkostwa.

Masz pytanie?
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy.

+48 664 159 023

sklep@dobrewina.pl