Najnowsze posty

Korek vs. Zakrętka: Dylemat w Świecie Wina

Fascynujący świat wina nieustannie ewoluuje, a jednym z najbardziej dyskutowanych tematów jest kwestia zamykania butelek. Od lat tradycyjny korek naturalny traci swoje miejsce na rzecz zakrętek i korków z tworzyw sztucznych. To zjawisko, które wstrząsa światem winiarstwa, wywołując wiele kontrowersji i debat. Czy warto zrezygnować z korka na rzecz nowoczesnych rozwiązań? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a różnice między nimi mogą mieć wpływ na ostateczny smak i jakość wina.

Kluczowym argumentem przemawiającym za stosowaniem zakrętek i korków z tworzyw sztucznych są koszty i problemy związane z korkami naturalnymi, które wciąż nie zostały do końca rozwiązane. Jednakże, czy decydując się na te nowoczesne rozwiązania, nie tracimy czegoś istotnego, co wpływa na charakter wina? Z drugiej strony, czy korzyści finansowe i technologiczne nie przewyższają potencjalnych strat smakowych?

Bezpowrotnie przestał królować korek naturalny. Na salony wkracza korek z tworzyw sztucznych lub wręcz butelki zamykane zakrętką lub kapslem. Zdecydowanie można stwierdzić, że wina niższej i średniej klasy coraz częściej są butelkowane zakrętkami i korkami z tworzyw sztucznych. Coraz częściej producenci win wybitnych sprzedają swoje wina w butelkach z nakrętkami. Powodem są koszty i wciąż nierozwiązane problemy z reakcjami chemicznymi w korkach naturalnych. Naszym zdaniem, w 2-3 proc. wszystkich win z naturalnymi korkami, można stwierdzić zapach i smak korka. W najlepszych korkach naturalnych, stosowanych do najdroższych win i w tych spreparowanych (typu drobnoziarnistych sprasowanych “Diam” lub “Twin-Top” ze sprasowanym korkiem pomiędzy dwoma krążkami całego korka) do tańszych win, rzadziej można stwierdzić obecność “korka”.

Niektórzy znawcy twierdzą, że ok. 5 proc. win – zamknięte naturalnymi korkami, są w mniejszym lub większym stopniu zainfekowane efektem korkowym, co jest nie do zaakceptowania. Jakość korków jest najbardziej problematyczna w winach najtańszych, gdzie stosuje się korki z gruboziarnistego sprasowanego i sklejonego korka, a te łatwo się rozpadają. Inny typ problemu stanowią całe korki, które kupiec lub importer wymaga od producenta, np. Bordeaux lub Chianti, ale w najniższej możliwej cenie. Skoro najlepsze całe korki kosztują producenta co najmniej 0,30 EUR, a najtańsze 0,10 EUR, zaś najtańsze dostępne wino Bordeaux kosztuje tuż poniżej 1,60 EUR za butelkę 0,75 litra, nie można oczekiwać, że ten najtańszy cały korek jest bez skaz. Są natomiast dostępne korki z tworzyw sztucznych, osiągalne już od 0,05 EUR za sztukę, posiadają gwarancję na 2 lata!


Historia wykorzystywania korka

W kontekście historii opakowań, korek jako element zamykający butelki jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Choć korki znane były już w starożytności, ich masowe wykorzystanie rozpoczęło się dopiero pod koniec XIX wieku. Przełom w metalurgii, który umożliwił szybkie i precyzyjne sztancowanie korków w dużych ilościach, nastąpił właśnie w tym okresie. Wcześniej, ograniczenia technologiczne nie pozwalały na produkcję korków na skalę przemysłową, a brak maszyn do automatycznego rozlewu i korkowania dodatkowo komplikował proces. W szczególności w branży winiarskiej, gdzie korek odgrywa kluczową rolę w zachowaniu jakości i świeżości wina, dopiero zaawansowane techniki produkcyjne umożliwiły szerokie zastosowanie korków naturalnych. Dzięki temu, wino mogło być przechowywane i dojrzewać przez długie lata, co było nieosiągalne z użyciem wcześniejszych metod zamykania. Dlatego też, korek, choć kojarzony z tradycją, jest wynikiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zrewolucjonizowały przemysł winiarski.

Obostrzenia w Wykorzystaniu Korka w Nowej Zelandii i Australii

W Nowej Zelandii i Australii, obserwujemy wyraźny trend odchodzenia od tradycyjnego korka naturalnego na rzecz zakrętek. Choć nie ma formalnych zakazów dotyczących używania korka, to winiarze w tych krajach zdecydowanie preferują zakrętki, głównie ze względu na problem z tzw. “efektem korkowym” (cork taint), który negatywnie wpływa na jakość wina. W Australii, szczególnie w nowszych pokoleniach winiarzy, zauważono niską jakość produkcji korków, co skutkowało częstym występowaniem wadliwych win. W rezultacie, większość z nich przeszła na zakrętki lub korki syntetyczne.

W Nowej Zelandii, podobnie jak w Australii, istnieje silna tendencja do używania alternatywnych metod zamykania butelek wina, co jest odzwierciedleniem ogólnego podejścia tych krajów do innowacji i jakości produkcji wina. W obu krajach, decyzje te są bardziej wynikiem preferencji rynkowych i dążenia do zapewnienia wyższej jakości produktu, niż bezpośrednich regulacji prawnych.


Nowe Horyzonty w Zamykaniu Butelki Wina


W obliczu tych wyzwań, branża winiarska zwraca się ku innowacjom. Zakrętki i korki syntetyczne oferują nie tylko niższe koszty, ale także większą konsekwencję i niezawodność. Nie występuje przy nich ryzyko tzw. “efektu korkowego”, który może zepsuć nawet najlepsze wino. Dodatkowo, zakrętki są łatwiejsze w recyklingu, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Z drugiej strony, korek naturalny jest uważany za bardziej ekologiczny, ponieważ jest odnawialnym zasobem i przyczynia się do utrzymania bioróżnorodności lasów korkowych. Co więcej, wielu entuzjastów wina twierdzi, że korek naturalny pozwala winu “oddychać”, co może przyczynić się do jego dojrzewania i rozwoju smaku.


Kompromis między Tradycją a Innowacją

Możliwe, że przyszłość zamykania butelek wina leży w znalezieniu złotego środka. Niektóre winnice już eksperymentują z korkami kompozytowymi, które łączą naturalny korek z syntetycznymi materiałami, aby zminimalizować wady obu rozwiązań. Inne badają możliwość użycia biodegradowalnych materiałów lub nowych technologii, takich jak korki z inteligentnymi chipami, które mogą monitorować i raportować stan wina.

W artykule “Smart Winery: A Real-Time Monitoring System for Structural Health and Ullage in Fino Style Wine Casks” autorstwa Eduardo Cañete, Jaime Chena, Cristiana Martína i Bartolomé Rubio, przedstawiono przełomowy system monitorowania w czasie rzeczywistym, który wykorzystuje inteligentne korki z chipami do nadzorowania stanu beczek z winem typu Fino. Ten rodzaj białego wina, produkowanego głównie w Andaluzji w południowej Hiszpanii, wymaga szczególnej uwagi ze względu na specyfikę procesu dojrzewania.

Inteligentny korek, wyposażony w niskokosztowe sensory i technologię komunikacji bezprzewodowej, umożliwia monitorowanie strukturalnego stanu zdrowia beczki, poziomu wina (ullage), poziomu światła wewnątrz beczki oraz temperatury otoczenia. Dzięki temu winiarze mogą w czasie rzeczywistym śledzić kondycję każdej beczki i szybko reagować na ewentualne problemy, takie jak pojawienie się pęknięć.

Zastosowanie inteligentnych korków z chipami to krok naprzód w kierunku zapewnienia jakości i trwałości wina, pozwalający na wykrycie nieprawidłowych parametrów lub niekorzystnych warunków środowiskowych, zanim wino straci swoje pożądane właściwości. System ten został przetestowany w winnicy “Bodegas San Acacio” w Montemayor w północnej Andaluzji, a wyniki pokazały, że jego użycie może zapewnić rozwiązanie umożliwiające śledzenie ewolucji i ocenę przydatności delikatnego procesu produkcji wina w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie ważne dla omawianego rodzaju wina.


Indywidualny Wybór w Świecie Wina

Ostatecznie, decyzja o wyborze metody zamykania butelek wina pozostaje indywidualną kwestią. Dla niektórych, tradycja i naturalność korka są niezastąpione, podczas gdy inni cenią sobie innowacje i praktyczność nowoczesnych rozwiązań. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby pamiętać, że każda metoda ma swoje zalety i wady, a najważniejsze jest to, aby wino, które ostatecznie trafia na nasz stół, było najwyższej jakości i spełniało nasze oczekiwania.

Opublikowany w: Wiedza o winie

Zostaw komentarz

System RabatBack!
System RabatBack!

Zbieraj punkty za zakupy, które wymienimy na bony rabatowe.

Oszczędność
Oszczędność

W ofercie mamy alkohole na każdą kieszeń. Dodatkowo za swoje zamówienie możesz otrzymać liczne rabaty.

Klub dobrewina.pl
Klub dobrewina.pl

Zawsze możesz dołączyć do naszego Klubu dobrewina.pl i czerpać korzyści z członkostwa.

Masz pytanie?
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy.

+48 664 159 023

sklep@dobrewina.pl